עמוד הבית אודותינומהי אשכולות?

מהי אשכולות?

אוגוסט 2012

"אשכולות" החברה לזכויות מבצעים של אמני ישראל מייצגת על פי חוק את כל האמנים המבצעים בישראל ובהם, שחקנים, זמרים, בדרנים ורקדנים.

במאגרי "אשכולות" רשומים נכון להיום 29,596 אמנים מבצעים, אשר קיבלו, ו/או מקבלים ו/או יקבלו בעתיד תמלוגים מ"אשכולות".

"אשכולות" גובה את כספי התמלוגים מכל גופי השידור איתם נחתמו הסכמים: רשות השידור (רדיו וטלוויזיה), ערוץ 2 - קשת ורשת, כבלים - HOT ו- YES, ערוץ 10, תחנות רדיו אזוריות וגל"צ, מקומות פומביים ועוד.

כספי התמלוגים הללו מחולקים לאמנים מבצעים כשהבסיס העיקרי בשיטת החלוקה הוא מספר דקות השידור שנצברו לזכות כל אמן ואמן.

רקע

אשכולות נוסדה בשנת 1983 על ידי קבוצת אמנים יוצאי אמ"י- איגוד אמני ישראל ואיגוד האמנים בהסתדרות, בהם: יצחק ברקת, שייקה לוי, ששי קשת ואילי גורליצקי יו"ר אמ"י דאז, ויו"ר "אשכולות" מאז.

בשנת 1984 נחקק חוק זכויות מבצעים (1984) ביוזמתה של "אשכולות". היה זה ההישג הראשון במאבק "אשכולות" למען זכויות אמני ישראל המבצעים בשידורי ביצועיהם ברדיו ובטלוויזיה.

"אשכולות" המשיכה במאבקה ובשנת 1996 רשמה הישג נוסף במימוש זכויות האמנים המבצעים, כאשר הכנסת אישרה את תיקוני חקיקה 1996. כתוצאה מכך הוכרה זכותם של אמני ישראל לקבלת "תמלוג ראוי" גם על השמעה והצגה של ביצועיהם במקומות פומביים.  

באותה שנה התקבלה בכנסת גרסה פגומה וגרועה של חוק ההעתקות הפרטיות [קלטות ריקות], על פיו, האמנים היוצרים והמבצעים זכאים לתמלוגים על קלטות ריקות (קוליות ואודיו-ויזואליות) המיובאות לארץ או מיוצרות בה. החוק  כאמור גרוע!!! הוא - המצאה ישראלית לחוק המביא רווחה לאמני אירופה. לכן כמעט ולא הביא תמלוגים לאמני ישראל, אך"אשכולות" פועלת ללא ליאות לתיקון החוק.

"אשכולות" עושה ימים כלילות לפתור את הבעיות הסבוכות בפניהן עומדים רוב ארגוני האמנים בעולם, כמו אינטרנט, VOD טלפון סלולרי.

"אשכולות" היא חברה-משקיפה ב-ARTIS -AEPO- הארגון האירופי של החברות לזכויות מבצעים [על אף העובדה שישראל אינה חברה בשוק האירופי]. "אשכולות" נמצאת בקשר הדוק עם הארגון האירופי ועם חברות תמלוגים באירופה כגון:ADAMI הצרפתית, AIE הספרדית,GRMEX הדנית,UNESCO,EUROPEAN COMMISSION ועוד, ואף מקבלת מידע עדכני ושוטף מחברות עמיתות על הנעשה בעולם בנושאי הקניין הרוחני.

חזרה לראש העמוד